فروش اسانس پرتقال پودری طبیعی- خرید اسانس پرتقال مایع سنتینک شبه طبیعی-فروش اسانس کیک پرتقال-فروش اسانس پرتقال  برا ژله پودری

فروش اسانس پرتقال پودری طبیعی- خرید اسانس پرتقال مایع سنتینک شبه طبیعی-فروش اسانس کیک پرتقال-فروش اسانس پرتقال برا ژله پودری

فروش اسانس پرتقال پودری طبیعی- خرید اسانس پرتقال مایع سنتینک شبه طبیعی-فروش اسانس کیک پرتقال-فروش اسانس پرتقال  برا ژله پودری

خرید اسانس پرتقال برای آشپزی و پخت انواع مربا، نان، شیرینی در کنار تهیه بستنی، شکلات، آب‌نبات و... در میان زنان خانه‌دار و آشپزها رواج دارد؛ زیرا طعم پرتقال در انواع خوراکی‌ها هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جذاب است. از خواص و فواید فراوان پرتقال می‌توان کمک به درمان سرماخوردگی را نام برد.

در فصل سرما و با افزایش انواع بیماری‌ها، توصیه می‌شود که میزان مصرف مرکباتی نظیر پرتقال و عصاره آن را نیز افزایش دهید. اگر قصد تهیه اسانس پرتقال در خانه را دارید و یا کنجکاو به دانستن روش‌های تولید انواع اسانس پرتقال هستید، با ادامه مقاله همراه ما باشید.

محبوبیت خرید اسانس پرتقال در مصارف غذایی

اسانس پرتقال چیست؟

اسانس (essence) در لغت به معنی جوهر، ذات، ماهیت، گوهر و... است. در نتیجه اسانس پرتقال همان جوهر یا عصاره این میوه بوده که در پخت انواع غذاها کاربرد دارد. انواع مختلفی از عصاره پرتقال در بازار موجود هستند که می‌توان به اسانس پرتقال مایع و اسانس پرتقال پودری اشاره کرد. اکثر محصولات موجود در بازار موقع خرید اسانس پرتقال، از برندهای خارجی است اما هستند شرکت‌هایی که در ایران کار تولید اسانس پرتقال را بر عهده دارند.

در بسیاری از خوراکی‌های موجود در بازار مانند انواع کیک‌ها، بستنی، مربا، آبمیوه، نوشابه و... شاهد استفاده از اسانس پرتقال برای ایجاد طعم و مزه‌ای پرتقالی در آن‌ها هستیم. حتی نوعی از پودر شربت پرتقال نیز وجود دارد که در صورت ترکیب آن با یک لیوان آب، شربت پرتقالی حاصل می‌شود. این نوع پودر شربت همان عصاره پرتقال به‌صورت جامد و پودر مانند است که در مهمانی‌ها، دورهمی‌ها و حتی برای مصرف در خانه نیز کاربرد دارد.

استفاده از عصاره پرتقال برای طعم دهی به انواع غذاها و پیش‌غذاها

ترکیبات اسانس پرتقال

اسانس و عصاره پرتقال خانگی و یا صنعتی ممکن است ترکیبات متفاوتی داشته باشند. اما نکته اینجاست که در هر دو نوع، تولید اسانس پرتقال از پوست این میوه صورت می‌گیرد. برای مثال در زمان خرید اسانس پرتقال از بازار (نوع پودری یا حالت مایع) ترکیبات عصاره خریداری شده ممکن است شامل پوست پرتقال طبیعی و تازه، نگهدارنده، برخی رنگ‌های طبیعی، تنظیم‌کننده‌های اسیدی و... باشد که در مواردی به آن‌ها اسانس شبه طبیعی نیز گفته می‌شود.

اما در نوع خانگی عصاره پرتقال، ترکیبات شامل انواع الکل‌ها مانند اتانول، متانول، ودکا یا روغن زیتون و شکر است. پودر شربت پرتقال از مشتقات اسانس این میوه بوده که می‌توان به‌راحتی در خانه یا از بازار تهیه کرد. استفاده از عصاره‌های طبیعی و سالم مرکباتی همچون پرتقال در فصول سردوگرم لذت‌بخش بوده و برای بدن و سلامتی مفید است.

استفاده از مرکبات متنوع در تولید عصاره آن‌ها؛ مانند لیمو

آیا در خانه می‌توان اسانس پرتقال تهیه کرد؟

در جواب این سوال باید گفت: بله! می‌شود به‌جای خرید اسانس پرتقال، خود اقدام به تهیه و ساخت آن در فصل پرتقال کنید. روش‌های بسیار متنوعی برای تهیه عصاره پرتقال وجود دارند که هر نوع روش، طعم‌های مختلف و متنوعی به آشپزی شما خواهند داد. در ادامه دو نوع روش برای تهیه اسانس پرتقال آموزش داده‌ایم که نوع اول در پخت‌وپز‌های حرفه‌ای و توسط سرآشپزان مجرب استفاده می‌شود.

تهیه روغن پرتقال با الکل

در این نوع روش برای تهیه یک اسانس و عصاره طبیعی از الکل استفاده می‌شود. شما می‌توانید از اتانول، متانول و انواع الکل‌های دیگر نیز بسته به شرایط موجود بهره ببرید. تهیه اسانس پرتقال با این روش بسیار ساده است ولی نیاز به‌دقت بالا دارد؛ زیرا هرچه قدر وسواس به خرج دهید، عصاره و روغن خروجی بیشتر و بهتر خواهد بود. ابتدا از پرتقال‌های شیرین و سالم تعدادی را دست‌چین کرده و پوست آن‌ها را جدا کنید. دقت شود که تنها قسمت نارنجی‌رنگ پوست را برش دهید (قسمت سفید باعث تلخ شدن اسانس می‌شود).

سپس ظرف را با پوست‌ها و الکل انتخاب شده پر کنید تا جایی که تمامی پوست‌ها درون الکل غرق شوند. در مرحله بعد درب ظرف را به‌خوبی ببندید و چفت کنید؛ تا جایی که اطمینان حاصل شود هوایی وارد ظرف نخواهد شد. حال مقداری ظرف را تکان داده و در جایی امن و به‌دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری کنید.

 بعد از 4 الی 6 هفته (بهتر است هر روز یا هرچند روز یکبار ظرف را چک کنید و مقداری تکان دهید تا کیفیت اسانس بالا رود). عصاره پرتقال شما آماده است. می‌توانید تا چند ماه دیگر نیز صبر کنید که در نتیجه مقدار عصاره و کیفیت آن نیز بهتر خواهد شد.

تهیه روغن یا اسانس پرتقال با ودکا یا الکل

تهیه پودر پرتقال بدون الکل

در این روش پیشنهادی، اسانس حاصل شده بدون الکل است و برای افرادی که رضایتی برای استفاده از اسانس نوع اول ندارند پیشنهاد می‌شود. از اسانس پرتقال پودری می‌توان در تهیه انواع کیک، شیرینی، مربا و حتی طعم دهی به غذاها استفاده کرد.

تنها کافی است پوست پرتقال را مانند روش اول (بدون قسمت سفیدرنگ) جدا کرده و در مکانی به‌دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت چند روز که کاملا پوست‌ها خشک شد، آن را کوبیده و با دستگاه آسیاب کنید. اگر دوست داشتید می‌توانید مقداری شکر نیز برای داشتن طعمی شیرین‌تر اضافه کنید.

انواع اسانس‌های پودری و مایع

خرید اسانس پرتقال، شامل اسانس پرتقال مایع و نوع پودری بوده و تفاوت این نوع عصاره‌ها در قیمت اسانس، موارد مصرف و کیفیت عصاره است. برای مثال از اسانس پودری در تهیه انواع شربت و بستنی استفاده می‌شود؛ درحالی‌که از اسانس مایع غالبا در پخت شیرینی، کیک، مربا و ازاین‌دست مواد غذایی می‌توان بهره برد.

فروش اسانس پرتقال به‌صورت پودر و یا مایع اغلب مشتری‌های فراوانی دارد؛ زیرا این دو حالت از عصاره پرتقال به‌راحتی و بدون زحمت در طبخ انواع غذاها و دسرها استفاده می‌شوند. بهتر است در زمان خرید عصاره پرتقال بدون اولویت قرار دادن قیمت اسانس، تنها به نوع برند محصول و کیفیت آن توجه شود.

نوع پودری عصاره پرتقال برای پخت کیک پرتقالی

جمع‌بندی

از عصاره پرتقال در آشپزی و پخت انواع دسرها، کیک و شیرینی و... استفاده می‌شود. به دلیل طعم محبوب میوه پرتقال و خواص مفید آن، استفاده از عصاره و پودر پرتقال همانند مصرف خود میوه در میان مردم رواج دارد. به‌جای خرید اسانس پرتقال می‌توانید نوع خانگی آن را تهیه کنید.

برای تهیه اسانس پرتقال در خانه دو روش پیشنهاد شد. در یکی از الکل و در دیگری بدون استفاده از الکل، می‌توان پودر و روغنی برای طبخ غذاهای خود تهیه کرد. فروش اسانس پرتقال در بسیاری از فروشگاه‌ها و مارکت‌های ایرانی رواج دارد و به‌راحتی و بدون دردسر ساخت اسانس پرتقال، می‌توانید آن را خریداری کنید.